Diskusní fórum  www.military-paintball.cz
Vítejte na sdruženém fóru paintballových klubů a přátel značkovacích zbraní, hrajících military paintball
v lesích, domech, hřištích a všude kde se sejde dobrá parta lidí, kteří si rádi zahrají
 
 FAQ   Hledat   Seznam uživatelů   Uživatelské skupiny   Registrace 
 Nastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   Přihlášení 

Kapalný CO2 - všeobecně rozšířený omyl
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra www.military-paintball.cz -> CO2, Vzduch, Regulátory
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Taky jsem si myslel, že je v lahvích kapalný CO2
ano
7%
 7%  [ 7 ]
ne
15%
 15%  [ 15 ]
jenže on tam skutečně je :D
77%
 77%  [ 76 ]
Celkem hlasů : 98

Autor Zpráva
GEorGE



Založen: 01. 06. 2006
Příspěvky: 1199
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16, 2007 9:08 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

"To, jaká bude hmotnost, samozřejmě souvisí s tlakem. Ten graf jasně dokazuje, že v hasičáku tekutý plyn není Smile "

Ehm tvoje věta ze třetí stránky!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
hdc



Založen: 12. 12. 2007
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16, 2007 9:10 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

citace:
Uff zrovna na Hogiho. No nic musí se přes to přenést chudák, protože zrovna on má výbavu za pěknej balík!!! O hřišti a střelnici ani nemluvě.
HDC: Nenapadej tu lidi o kterých nic nevíš!!! A nepiš o 100 metrech, které jsou nereálné...

To je právě ono, myslí, že má výbavu za xxx tisíc. Jeho ego muselo silně utrpět, když nám tady napsal, že hasičák visísí na zdi je silně podchlazený, v zápalu pak, že je v lahvi pevný CO2 Very Happy atd...


GEorGE - a věř mi, že vím, o cem píšu!!!
K tomu vípočtu, vydržíš pls do zítra?? Vylož si to jak chceš, ale dneska nee Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hdc



Založen: 12. 12. 2007
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16, 2007 9:12 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

GEorGE napsal:
"To, jaká bude hmotnost, samozřejmě souvisí s tlakem. Ten graf jasně dokazuje, že v hasičáku tekutý plyn není Smile "

Ehm tvoje věta ze třetí stránky!!!

A co je na tom špatně??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GEorGE



Založen: 01. 06. 2006
Příspěvky: 1199
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16, 2007 9:14 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

hdc napsal:
GEorGE - a věř mi, že vím, o cem píšu!!!


Tím si právě nejsem vůbec jistý. Tvoje příspěvky jsou dost protichůdné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
hdc



Založen: 12. 12. 2007
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16, 2007 9:16 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Omlouvám se Hogimu, ty bláboly psal Igoreso, ještě jednou sry!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hdc



Založen: 12. 12. 2007
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16, 2007 9:19 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

GEorGE napsal:
hdc napsal:
GEorGE - a věř mi, že vím, o cem píšu!!!


Tím si právě nejsem vůbec jistý. Tvoje příspěvky jsou dost protichůdné...

Ohledně CO2, nebo výbavy?
Nebo dostřelu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hogi
MG Team


Založen: 22. 07. 2005
Příspěvky: 361
Bydliště: Davle

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16, 2007 11:24 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Sice sem řikal, že se k tomu tady nebudu vyjadřovat, ale nedá mi to. Předchozí bláboly komentovat nebudu a o Mr. HDC si myslim svoje.

Použil sem kupecký počty z šestý třídy a dopočítal sem se výsledku, kterej sem odhadoval...

Takže 1m3 CO2 o tlaku 100kPa a teplotě 0°C váží 1,97kg tudíž, když ho stlačíme na cca 3,5MPa, tak bude dle mé teoretické doměnky vážit 35x víc, když tam bude 35x vyšší tlak. Tudíž jeden litr CO2 o tlaku 3,5MPa bude vážit cca 70g. Takže do 8L hasičáku by se vešlo cca 560g CO2 (což odpovídá, protože ať se snažim sebevíc, tak mi v hasičáku vždycky nějaký CO2, který nepřepustim zbyde)

Takže kdybychom naplnili hasičák pouze plynným CO2 o teplotě 0°C a tlaku 3,5MPa tak tam máme něco málo přes půl kila plynu.

Ale co se stane v případě, že naplníme hasičák 6kg kapalnýho CO2 o objemu 5l, teplotě 0°C a tlaku 3,5MPa? Z jednoho kg nám vznikne 504 l plynu o tlaku 100kPa. Což odpovídá cca 3000l plynu. 3000l plynu o tlaku 100kPa a teplotě 0°C váží cca 6kg. Kdybychom chtěli 3000l plynu o teplotě 0°C uchovat v plynný podobě a tlaku 3,5MPa, tak bychom potřebovali tlakovou nádrž o objemu cca 86l

Takže i HDC pochopil, že v hasičáku je skutečně kapalný CO2?
_________________
http://www.hrajpaintball.com/
http://www.airsoft-arena.cz/
http://www.pitbajk.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
hdc



Založen: 12. 12. 2007
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: po prosinec 17, 2007 12:11 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Hogi napsal:
Sice sem řikal, že se k tomu tady nebudu vyjadřovat, ale nedá mi to. Předchozí bláboly komentovat nebudu a o Mr. HDC si myslim svoje.

Použil sem kupecký počty z šestý třídy a dopočítal sem se výsledku, kterej sem odhadoval...

Takže 1m3 CO2 o tlaku 100kPa a teplotě 0°C váží 1,97kg tudíž, když ho stlačíme na cca 3,5MPa, tak bude dle mé teoretické doměnky vážit 35x víc, když tam bude 35x vyšší tlak. Tudíž jeden litr CO2 o tlaku 3,5MPa bude vážit cca 70g. Takže do 8L hasičáku by se vešlo cca 560g CO2 (což odpovídá, protože ať se snažim sebevíc, tak mi v hasičáku vždycky nějaký CO2, který nepřepustim zbyde)

Takže kdybychom naplnili hasičák pouze plynným CO2 o teplotě 0°C a tlaku 3,5MPa tak tam máme něco málo přes půl kila plynu.

Ale co se stane v případě, že naplníme hasičák 6kg kapalnýho CO2 o objemu 5l, teplotě 0°C a tlaku 3,5MPa? Z jednoho kg nám vznikne 504 l plynu o tlaku 100kPa. Což odpovídá cca 3000l plynu. 3000l plynu o tlaku 100kPa a teplotě 0°C váží cca 6kg. Kdybychom chtěli 3000l plynu o teplotě 0°C uchovat v plynný podobě a tlaku 3,5MPa, tak bychom potřebovali tlakovou nádrž o objemu cca 86l

Takže i HDC pochopil, že v hasičáku je skutečně kapalný CO2?

Není, jsi zapoměl, že izoterma není přímka Very Happy
Zapoměl jsi na to, že se lahve plní při 20st. na max 5.8MPa - proč asi??
citace:
Z jednoho kg nám vznikne 504 l

opět chyba, vznikne 540 litrů
citace:
Ale co se stane v případě, že naplníme hasičák 6kg kapalnýho CO2 o objemu 5l, teplotě 0°C a tlaku 3,5MPa?

Jo, takhle to jde naplnit - nad 31st. uslyšíš jen hlasité dlouhé táhlé ššššššššššš

Atd... chyba chyba chyba Wink
Zavedeme nový pojem? Co ty na to? Pára a sytá pára......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GEorGE



Založen: 01. 06. 2006
Příspěvky: 1199
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 17, 2007 8:34 am    Předmět: Odpovědět s citátem

hdc napsal:
Zapoměl jsi na to, že se lahve plní při 20st. na max 5.8MPa - proč asi??


Zase těch tvých 20°C ... viz můj příspěvek s termostatem a klimatizací v plechových boudách na předchozí stránce.

Si to snad kvůli tobě spočítám aby byl klid!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Hogi
MG Team


Založen: 22. 07. 2005
Příspěvky: 361
Bydliště: Davle

PříspěvekZaslal: po prosinec 17, 2007 9:26 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Jdi už do p***** Exclamation Diskusi s takovym ***** jako ty vzdávám. Jakej je rozdíl mezi 0°C a tlakem 3,5MPa a 20°C a tlakem 5,8MPa? Tak nám předveď nějaký výpočty ty! Těch 504 sem čerpal z první stránky a de facto to je jedno, protože chyba v objemu vznikla 10%

Nemám potřebu se tady rozčilovat a tuhle diskusi vážně končim! Jednoduše tam kapalný CO2 je a tim to pro mě hasne.
_________________
http://www.hrajpaintball.com/
http://www.airsoft-arena.cz/
http://www.pitbajk.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
g0mez



Založen: 18. 06. 2007
Příspěvky: 45
Bydliště: P9

PříspěvekZaslal: po prosinec 17, 2007 9:33 am    Předmět: Odpovědět s citátem

no hlavne tento clovek stale operuje s tym ze dokaze svoju pravdu nejakymi vypoctamy. stale ich odklada, najprv na sobotu, potom na pondelok, tak som zvedavy. ja sa pustit do takejto debaty tak si tieto vypocty pripravim dopredu. ale ono je pravda, ze rovnice, na vypocet zavisloti tlaku co2 na teplote pre ucely plnenia niesu 2x easy...to niesu rovnice o 1, alebo 2 neznamych...
momentalne ma tento clovek presvedcil iba o jednej veci, resp. to presvedcil vsetkych, ze je totalny t...l Inac sa pripajam aj ja ku skupine, ktora tvrdi, v lahvy je tekuty co2. uznavam vsak ze je tam aj zaroven plynny co2, ktory je pre nas zivotne dolezity pre pohon zbrane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Igoreso



Založen: 22. 02. 2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Jihlava

PříspěvekZaslal: po prosinec 17, 2007 9:44 am    Předmět: Odpovědět s citátem

hdc napsal:
citace:
Uff zrovna na Hogiho. No nic musí se přes to přenést chudák, protože zrovna on má výbavu za pěknej balík!!! O hřišti a střelnici ani nemluvě.
HDC: Nenapadej tu lidi o kterých nic nevíš!!! A nepiš o 100 metrech, které jsou nereálné...

To je právě ono, myslí, že má výbavu za xxx tisíc. Jeho ego muselo silně utrpět, když nám tady napsal, že hasičák visísí na zdi je silně podchlazený, v zápalu pak, že je v lahvi pevný CO2 Very Happy atd...


GEorGE - a věř mi, že vím, o cem píšu!!!
K tomu vípočtu, vydržíš pls do zítra?? Vylož si to jak chceš, ale dneska nee Wink


Hele ty *****,vem do ruky hasicak(original,pravidelne servisovanej - mame ho v praci) a precti si udeje na nem..
Je tam napsano Pevne Co2 - atd,atd....
navic porad si nepochopil ze o tom podchlazenem CO2 v hasicaku psali na strankach kde plni a revizujou hasicaky...
jen jsem to zoho kopiroval do fora...
ja vim ze je to tezke pochopit...


a porad si neodpovedel na:
1-napln si CO2 lahev..
2-otoc lahev dnem dolu a trocu upust... (pujde ti z ni plyn - pokud nemas stoupacku)
3- otoc lahev dnem nahoru... podle tve teorie se bude chovat uplne stejne a unikat bude stejnej plyn.. tak jaktoze se chova uplne jinak? jaktoze najednou z flasky jdou chuchvalce ledu?

to je na tebe moc,co?


Naposledy upravil Igoreso dne út prosinec 18, 2007 11:44 am, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
g0mez



Založen: 18. 06. 2007
Příspěvky: 45
Bydliště: P9

PříspěvekZaslal: po prosinec 17, 2007 12:26 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Druhy CO2 podla normy CSN 65 1742:
=> Oxid uhlicity kapalny pro potraviny a napoje podle EIGA (European Industrial Gas Association)
=> Oxid uhlicity kapalny 3.0 pro potravinarske ucely
=> Oxid uhlicity kapalny 2.5 pro svarovani
=> Oxid uhlicity kapalny 2.0 technicky
=> Oxid uhlicity pevny
=> Oxid uhlicity kapalny pro medicialni ucely ( podle Ceskeho lekopisu)
=> Oxid uhlicity kapalny pro hasici ucely (podle CSN EN 25923 Pozarni ochrana - Hasiva - oxid uhlicity)

Rovnice a podobne kravoviny vynecham. Budem vychadzat z odbornej literatury, na ktoru rad odkazem.

CATP, CO2, rada: informace, normy, predpisy

Oxid uhlicity je dodavany ako zkapalneny plyn, jeho teplota je stejna ako teplota okolia a produkt je pod tlakom kapalny. Akonahle ho zacneme z obalu odoberat, dochadza k poklesu teplotu produktu, vplivom vyparneho a expanzneho tepla, ktore je mu odoberane. To sa prejavy ochladzovanim prislusenstva a rozvodov, s ktorymi je produkt v kontakte a pri vyraznejsom poklese teploty tieto casti namrzaju. Efekt ochladzovania je tim vecsi ci je odber CO2 rychlejsi. Pri rychlom uniku CO2 do atmosfery dochadza k tvorbe vlociek pevneho CO2, ktore maju teplotu za normalnych atmosferickych podmienok -78°C

U CO2 stejne ako u ostatnych zkapalnenych plynoch sa tlak v lahvi vyrazne meni s teplotou, pretoze tlak v lahvi vzdy odpoveda tlaku par pri danej teplote. Na rozdiel od stlacenych plynov kde tlak pri odoberani plynu postupne klesa, je tlak v lahvi so zkapalnenym plynom zavisli na teplote, nikoliv na mnozstve plynu v lahvi. Najskor pri odpareni vsetkej kapalnej faze, ked uz v lahvi ostava male mnozstvo produktu, zacina tlak klesat. Zavislost tlaku v lahvi na teplote ukaze graf, ktory tu tusim na prvej stranke postol HDC
V praxi sa pri teplotach -20°C az +30°C tlak oxidu uhliciteho pohybuje od 2 do 7 MPa. POdmienky pre skladovanie a pouzitie lahvi a zvezkov s CO2 by mali byt take aby nedoslo k ohriatiu lahvi na viac nez 50°C.

Tolko k problematike bez zlozitych vzorcov a podobne. Informacie cerpam zo zdroja so 100% doverihodnostou - Ceska asociacia technickych plynov. Kto viac fundovany v tomto obore moze podavat informacie? ja si myslim ze moju doverihodnost si ziskala horeuvedena institucia a nie blaboly nejakeho HDC
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jaroslav
Pohanský Pes


Založen: 13. 05. 2005
Příspěvky: 2004
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 17, 2007 12:26 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

tak naposledy, jeste jedno hovadu, blbecek, vrat se do skoly nebo debilek a mazu to a fakt, ze ste tu ignorovali Charliho Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad nebude odpusten !!!!
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Quartus



Založen: 16. 08. 2006
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: po prosinec 17, 2007 2:56 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Mě to nedalo. Vzal jsem svoji lahev, odmontoval jsem ventil a zjistil jsem že nás všechny oj****i. Ta láhev je prázdná Shocked , nic v ní neni.
_________________
“Padl v souboji. Jak elegicky to zní, ale řekněme si to bez sentimentality: Zemřel, marně se pokoušeje zabít jiného člověka.” Aiki
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quartus



Založen: 16. 08. 2006
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: po prosinec 17, 2007 3:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

hdc napsal:
Udělej pokus: vem pistoli, otoč ji tak, aby "kapalný" CO2 jakoby tekl přímo do ní. Dej pár ran, aby se "kapalina" dostala až do zbraně. Měla by začít "sněžit" a taky by to měl být pořádný frčák. Jenže ejhle - ono nic. Kdepak je ta kapalina??
Omyl, když přesně tohle udělám tak mi začne sněžit z hlavně a kule lítat do háje, pokud vůbec vylítnou.
_________________
“Padl v souboji. Jak elegicky to zní, ale řekněme si to bez sentimentality: Zemřel, marně se pokoušeje zabít jiného člověka.” Aiki
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hogi
MG Team


Založen: 22. 07. 2005
Příspěvky: 361
Bydliště: Davle

PříspěvekZaslal: út prosinec 18, 2007 6:22 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak koukám, že hdc naše přesvědčování vzdal. Ale kdyby byl chlap, tak alespoň uzná porážku.
_________________
http://www.hrajpaintball.com/
http://www.airsoft-arena.cz/
http://www.pitbajk.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Tony_MPG
Pohanský Pes


Založen: 07. 09. 2006
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: út prosinec 18, 2007 9:41 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Aniz bych se hodlal zapojovat do teto silene debaty tady mate jeden link s vynikajicim studijnim materialem:
http://www.catp.cz/publikace/CO2-tlak-teplota.pdf

Lidem, co je po precteni teto debaty ve snech strasi hranice 31°C bych zvlaste doporucil se zamerit na v dokumentu zminovany pojem "superkriticka tekutina" ci v jinych dokumentech jako "fluidum". Neni to zas az takovy killer, jak by se zdalo...

Kapalnemu CO2 a Googlu zdar!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marty



Založen: 13. 01. 2007
Příspěvky: 204

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27, 2007 12:56 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Mi to nedalo a taky jsem zkousel hrkat s lahvi a nic tam neni slyset, ale staci ji uprostred vzit vodorovne mezi palec a ukazovak a mirne ji naklanet bud doprava nebo doleva a jasne je citit ze se tam neco preleva!!! Ten HDC je peknej provokater!!!!
_________________
www.cernysvine.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BR4DeK



Založen: 07. 08. 2006
Příspěvky: 431

PříspěvekZaslal: čt leden 03, 2008 5:07 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Marty napsal:
Mi to nedalo a taky jsem zkousel hrkat s lahvi a nic tam neni slyset, ale staci ji uprostred vzit vodorovne mezi palec a ukazovak a mirne ji naklanet bud doprava nebo doleva a jasne je citit ze se tam neco preleva!!! Ten HDC je peknej provokater!!!!


Tak

Hlavně, že se vše vysvětlilo .. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hogi
MG Team


Založen: 22. 07. 2005
Příspěvky: 361
Bydliště: Davle

PříspěvekZaslal: čt leden 03, 2008 5:23 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Už někdo zjistil, kdo je ten kacíř HDC? Že by mohl proběhnout menší lynč Twisted Evil
_________________
http://www.hrajpaintball.com/
http://www.airsoft-arena.cz/
http://www.pitbajk.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Trubkyn



Založen: 16. 05. 2005
Příspěvky: 456
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 03, 2008 5:55 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Mno tak HDC mne opravdu pobavil Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JimmyFLASH



Založen: 07. 01. 2008
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: po leden 07, 2008 11:36 pm    Předmět: hdc fandím ti :) Odpovědět s citátem

Nazdárek,
tak jsem narazil na tuto diskuzi a jakožto člověk technického zaměření, který má rád veci, které se dají vysvětlit, clean&clear, tak vám dám aspon najevo mé sympatie.
Jak jsem si to tu tak pročítal a propočítával, tak jsem přišel k závěru, že pravdu mohou mít asi všichni.


Takže nejprve informace které máme:


- tento graf udává kdy tekutý(nahoře) CO2 přechází v plynný(dole) CO2.


- toto je stejný graf, jen v logaritmických souřadnicích a teploty nám odpovídají
- zdrojem je Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Co2

http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_dioxide_%28data_page%29
- a dotřetice tato URL nám definitivně potvrdí pravdivost tabulek a nakonec kde se nalézá pravda

snad jen ještě ty tlaky
http://www.kadel.cz/boehmj/jednotky.htm


Takže, informace máme a teď zadání úlohy:

Na začátku padlo že v PB láhvi není zastoupen CO2 v kapalném stavu. Toto zadání je nedostatečné, tak to upřesníme:

- Budeme se bavit o teplotě 20°C, tedy pokojové (20°C = 293,14K)
- Dále tlak v lahvi. Tedy mluvilo se o 5MPa = 5000KPa = 50bar = 739.5PSI

Tak a ted se koukneme do tabulky

A výsledek? Teplotě 20.56°C nám CO2 kapalní až při tlaku 5776kPa = 5,7MPa = 57bar

Fyzika tedy tvrdí, že CO2 v bombě bude za daných podmínek plynné.


ALE!!

Tlak 5,7MPa je velmi blízko. Tudíž, za předpokladu, že máme bombu s kapalným CO2 o teplotě 20°C a zmíněném tlaku 5,7MPa (což by mělo být možné), je v lidských silách tento přelít do PB bombičky. Tento děj je tak rychlý, že není čas na ovlivnění teploty kapaliny a tím zplynování.

Závěr? Asi je možné dostat kapalné CO2 do bombičky, ale ne za teploty 20°C a 5MPa (mimochodem kolik MPa je v bobmičce po po plnění na správnou hmotnost a teplotě 20°C? Smile )


Ruku za to, co jsem napsal do ohně nedám

PS: Tak sakra jak je možné, že to teda nešplouchá?
_________________
ICON-Z
http://www.jimmyflash.unas.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
camel



Založen: 04. 03. 2007
Příspěvky: 583
Bydliště: tým Leones

PříspěvekZaslal: st leden 09, 2008 7:32 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ale stav, kerej popsal JimyFlash ve svým příkladu, dle mýho názoru odpovídá skoro prázdné, láhvi, se kterou už zbraň nefunguje.

Jinak jsem se taktéž dostatečně pobavil při diskusi některých uživatelů fóra s tímto jednoznačným provokatérem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rbull



Založen: 31. 03. 2007
Příspěvky: 136
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: po leden 14, 2008 3:20 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já tak tohle téma mě pobavilo Laughing Laughing ne cočko neni kapalný je to rosol Shocked
_________________
Tippmann X7 E-GRIP
Paintball KOUT
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
martas



Založen: 15. 05. 2007
Příspěvky: 85
Bydliště: Uh Hradiště

PříspěvekZaslal: po březen 17, 2008 11:05 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Taky něco přihodím, nejsem žádný chemik ani nic takového, ale s těmahle věcma sem jako svářeč pracoval, takže nějakou tu skušenost mám. Co se týče špluochání, skuste zašplouchat zapalovačem , asi taky nic neuslišíte a proč, protože trochu toho šplouchání nám veme flaška samotná a navíc ta kapalina je pod dost velkým tlakem, takže tam nebude létat jak limča ve flašce, kterou vezeme v košíku na kole (pouze můj názor). Vrátím se k té tabulce, ať sem hledal jak sem hledat tak sem nikde nenašel napsané něco o plyném CO. Tato tabulka, už podle názvu (závislost teplota-tlak pro zkapalněný CO) ukazuje, jak se mění tlak při změně teploty tzn. že při růstu teploty se zvedá i tlak a naopak. O změně skupenství není v tabulce ani zmínka. Plyn v zapalovači je to samé jen má jinou teplotu táni, tuhnutí a zplinění. U vody je to to samé, jako instalatéři sme se ve škole učili druhy vytápění, jako třeba parní a horkovodní. Parní je jasné, voda se ohřeje na 100 °C ta přejde do stavu plynného a topí se parou. Horkovodní topení ale pracuje při větší teplotě a to 120°C, jak je možné že voda nepřejde do stavu plinného? vysvětlení je jednoduché, voda se ohříva pod tlakem a tim jí není dovoleno se nijak rozpínat. Jakmile otevřem ventyl, tlak klesne a ven nám pude pára. Tohle platí jak pro vodu tak pro propan, zemní plyn, kapalný kislík (který je také v láhvi kapalný, pozor neplést se stlačeným vzduchem), CO2 atd. jen za jiných podmínek podle vlastností látek.

CO2 je v láhvi v kapalném stavu a basta fidli. kdo nevěří tak ať běží se zeptat do nejbližší prodejny tech. plynů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Caroprd



Založen: 16. 04. 2008
Příspěvky: 15
Bydliště: Mám .....zatím

PříspěvekZaslal: čt duben 17, 2008 1:01 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Hogi napsal:
No vždyť řikám, že je. Bomby taky většinou na sluníčku nenechávám...

Jen tak mimochodem, teď sem hrkal s naplněnou lahví a je cejtit, jak se CO2 přelejvá...
to je pravda CO2 se určitě přelejvá takže je uřčitě kapalnej
_________________
Dvakrát měř a pak sežń nekoho kdo bude řezat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tracker



Založen: 29. 06. 2007
Příspěvky: 1660
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: čt duben 17, 2008 2:51 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Co blbnete Shocked Jsem nevěděl že tu je taká diskuse na toto téma Laughing Laughing

Vždyť se to učí i na základce - že CO2 je kapalné - díky tlaku v nádobě ?!??!!

Ste mě rozesmáli že to vůbec řešíte - jestli tu nikdo píše opak tak je buď totálně mimo a nebo si z vás dělá jen prdel Laughing

Si představte svařovat COčkem pokud by bylo v jiném než - li kapalném stavu - to by pak svářeč nedělal nic jiného než by vyměňoval láhve a podle norem nesmí být tlaková láhev ( typu vzduch - třeba u kompresoru ) vůbec tam kde se svařuje - proto ta výhoda COčka - lépe se skladuje a menší nároky na skapalnění než li vzduch

Laughing Laughing

Vždyť to vidíte i na obyčejných zapalovačích na plyn - copak z něho stříká nějaká tekutina??? když přes průhledný obal jí vidíte??
Je to jen hodně natlakovaná nádoba kde plyn je v kapalném stavu - ale jak pouštíte okamžitě se mnění v plyné skupenství ( jak to opustí prostor nádoby už to není stlačené ).
A v nádobách to opravdu může šplouchat ( jen u té pro svařování, nebo hasení je hodně obtížné zaregistrovat nějaký ten " šplouch " , protože jde o sloupec kapaliny )

Tak neblbněte vždyť je to i logické.
A ti co jsou proti se můžou stydět za ten trapas co tu si udělali Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Sirius



Založen: 27. 08. 2007
Příspěvky: 39
Bydliště: Proseč

PříspěvekZaslal: st červenec 23, 2008 2:00 am    Předmět: HEH Odpovědět s citátem

Zdravím opravdu zabavná diskuze. zde mam jedno video smerovane pro hdc..o cem myslis ze v tom videu mluvi?Smile http://youtube.com/watch?v=MosJ02sAIhc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Tony_MPG
Pohanský Pes


Založen: 07. 09. 2006
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: čt červenec 24, 2008 12:37 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Pekny video a dobry shrnuti zakladnich pravidel pouzivani CO2. Jen skoda ze ty rozriznuty demonstracni flasky ma plneny jenom obarvenou vodou, s opravdovym CO2 by to byla vetsi sranda Sad . BTW: Nevite nahodou nekdo, jakou ma vlaste kapalny CO2 barvu (pokud teda nejakou ma)? Pochybuju ze to bude takova prd'acka modra... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra www.military-paintball.cz -> CO2, Vzduch, Regulátory Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Design by SkaidonDesigns | Distributed by Olate